Hakkında

Tekir açık kaynak kodlu özgür bir “Ön Muhasebe ve Ticari Otomasyon” yazılımıdır. Yazılım LGPL lisansı ile ücretsiz kullanılabilmektedir.

Kullanıcı kullanımının kolay olması ve kurulum maliyetinin azaltılması amacıyla web arayüzü kullanılarak geliştirilen bir yazılımdır. Tekir’in kendisi gibi geliştirme ve çalışma ortamı ihtiyaçları için de özgür yazılım ürünleri tercih edilmiştir. Java ile geliştirilen Tekir bu sayede platform bağımsız olarak Windows, Linux gibi farklı sistemlerde aynı şekilde çalışabilmektedir.

Sunucu kurulumu dışında kullanıcı sistemlerine kurulum yapılmadan sadece güncel internet tarayıcılar ile sunucuda çalışan sayfalara bağlanılarak kullanılır. Bu sayede kullanıcısına yerel ağ veya uzak ağ’dan (internet) erişime imkan vermektedir. Rol bazlı kullanıcı yönetimi sayesinde kullanıcılara görevlerine göre menü sunmak mümkündür. Birden fazla kullanıcı aynı anda Tekir’i kullanabilirken, sistem yöneticilerinin de kurulum ve yedekleme süreçlerinde zaman ve emek tasarrufu yapmasını sağlar.

Kullanıcı grubu olarak küçük ve orta boy işletmelerin temel ön muhasebe ihtiyaçlarını karşılaması başlangıç olarak hedeflenmiştir.

Bir işletmelerin ihtiyacı olan temel cari, stok, hizmet kartları ile bunlar ile çalışabilecek sipariş, irsaliye ve fatura işlemleri gerçekleştirilebilir. İşletmenin irsaliye ve fatura basımları hazırlanacak birden fazla farklı şablon ile uygulamadan pdf olarak basılabilirler. Finansal olarak cari hesaplar arasında kasa ve banka işlemleri (tahsilat, tediye, gider pusulası, havale, eft) nakit, kart, çek ve senet seçenekleri ile yapılabilir.

Girilen bilgilerinin görüntülenebileceği hareket, durum, ekstre, gün sonu gibi temel raporları mevcuttur. Raporlar pdf veya hesap tablosu olarak alınabilir. Raporlama yetenekleri kurumlara özel geliştirilmeye açıktır.