Tekir 1.5.2 MS Windows Kurulum Kılavuzu

Bu belge artık geçerliliğini yitirmiştir. Yalnızca arşiv amaçlı sunulmaktadır.

1. Kurulum Başlangıcı

Bilgisayarınıza CD’den veya https://www.tekir.com.tr/indir/ adresinden indirdiğiniz kurulum dosyasına (tekir-1.5.x.x-windows-install.exe) çift tıklayarak kurulumu başlatınız.

2. Kurulum Yönergeleri

Açılan kurulum uygulamasında yönlendirme düğmelerini kullanarak ilerleyin ve 11 adımı tamamlayın. Bu sayfalarda gelen bilgileri gözden geçirmeyi unutmayın.

 1. Hoş geldiniz Ekranı;

Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. Bilgiler Ekranı;

Tekir Ticari Otomasyon Uygulaması ile ilgili temel bilgilerin yer aldığı ekrandır. “Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. Lisans Anlaşmaları Ekranı;

Tekir 1.5 Ticari Otomasyon Uygulaması LGPL versiyon 3 lisansı ile lisanslanmış özgür bir yazılımdır. Kuruluma devam etmek için bu lisansı kabul etmeniz gerekir. “Lisans anlaşmasının şartlarını kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyip “Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. JDK Path Ekranı(Java JDK Yolu Seçim Ekranı);

Bilgisayarınıza Tekir’in ilk kurulumu sırasında sisteminizde yüklü JDK’nın yolu sorulacaktır. Bu varsayılan olarak “C:\Program Files\Java\jdk.x.x” gibi olmaktadır.

! Bilgisayarınızda eğer Java JDK yoksa Oracle’ın sitesinden indirebilirsiniz.

Windows kullanıcılarının indirmesi gerekli dosya işlemci bilgisine göre değişmekle birlikte “Windows Offline Installation, Multi-language JDK file” isimli dosya olabilir.

 1. Kurmak İstediğiniz Paketleri Seçiniz Ekranı;

Kurulması istenilen paketlerin seçildiği ekrandır. Varsayılan olarak kurulması gerekli paketler seçili durumdadır. “Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. Hedef Dizin Ekranı;

Uygulamanın kurulacağı dizinin belirtildiği ekrandır. Varsayılan olarak

C:\Program Files\Tekir” dizinine kurulacaktır. İstendiği takdirde “Göz at..” düğmesinden uygulamanın kurulacağı dizin seçilebilir. “Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. Özet Kurulum Bilgileri Ekranı;

Uygulamayla ilgili kurulum bilgilerinin yer aldığı ekrandır. “Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. Kurulum Ekranı;

Uygulamayla ilgili paketlerin bilgisayara kurulduğu ekrandır. “Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. Kısayollar Ekranı;

Uygulamayı çalıştırmak için kısayolların tanımlandığı ekrandır. Üst kısımdaki “Kısayolları yarat” ve “Kısayolları masaüstünde yarat” seçenekleri kullanılarak kısayollar hangi kullanıcılar için isteniyorsa tanımlanabilir. “Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. Bilgiler Ekranı;

Uygulamayla ilgili sürüm bilgileri ve uygulamanın çalışmasıyla ilgili bilgilerin yer aldığı ekranıdır.“Sonraki” düğmesine tıklayarak bir sonraki kurulum ekranına geçiniz.

 1. Kurulum Tamamlandı Ekranı;

Kurulum işleminin bitmek üzere olduğu gösteren ekrandır. “Bitti” düğmesini tıklayarak kurulum işlemini tamamlayınız.

 3. Uygulama Çalıştırma Yönergeleri

Bilgisayarınıza kurulan JBoss sunucu servisinin çalışması kurulum sonrasında ve bilgisayarınızın her açılması sırasında otomatik olarak başlatılacaktır, bu işlem bilgisayarınızın performansına göre 1,5-2 dakika alabilir.
JBoss uygulama sunucusunun her açılışta çalışmasını istemiyorsanız,

Başlat | Ayarlar | Denetim masası | Yönetimsel araçlar | Hizmetler menüsünden “JBoss Application server” adını seçip sağ menüden özelliklere girip başlangıç türünü “Otomatik” ten “Elle” ye çevirebilirsiniz. Burada ayrıca uygulama sunucuyu “Başlat” ve “Dur” seçenekleri ile yönetebilirsiniz.

Bilgisayarınızda bir web tarayıcısı açın;

Bunu masaüstüne eklenen kısa yoldan veya Internet Explorer için “Başlat” menüsünden “Programlar ve Internet Explorer” ı seçerek yapabilirsiniz.

Diğer web tarayıcılarını da (Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome) “Başlat” menüsünden veya masaüstünde bulunan kısayollarından açabilirsiniz.

Açılan tarayıcının adres kısmına (1.5.0.1 de “http://localhost:8080” ) “http://localhost:8080/tekir” yazıp enter tuşuna basın

Gelen açılış sayfasında Tekir’e bir kullanıcı adı ve parolası ile giriş yapmanız gereklidir. İlk kurulum için bu kimlik bilgileri kullanıcı adı olarak “tekir” ve parola olarak da yine “tekir”dir.

Uygulamaya ilk giriş yaptığınızda yapılması önerilen ilk işlemler hakkında bir bilgi ekranı gelmektedir.

İlk olarak “Yönetim” menüsüne giderek kendinize yeni bir kullanıcı oluşturmanızı ve o kullanıcıyı yetkilendirerek çalışmanızı öneririz.

Kullanım ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayarak “Kullanıcı kılavuzu”nu edinebilirsiniz.

4. Uygulamayı Kaldırma

Windows gezgini ile (yukarıda açıklandığı şekilde açabilirsiniz) kurulumu yaptığınız dizine girin, eğer kurulum sırasında değişiklik yapmadı iseniz varsayılan yol tanımı “C:\Program files\Tekir” dir.

Burada bir alt dizin olan Uninstaller giriniz.

Bu dizinin altında yer alan unistall-tekir.exe programını çalıştırınız.

İşlem bittiğinde “Çıkış” düğmesine basarak ekranı kapatınız.

 5. Notlar:

Kurulum belgesinde MS Windows XP sürümü üzerinde örnekler verilmiştir.

Bilgisayarınızda kurulu olan güvenlik duvarı (ateş duvarı/firewall) ve/veya antivirüs programlarının “localhost:8080” adresinin çalışmasını engellemiyor olmalıdır.

6. Ek: Sürüm 1.5.2

Yeni sürüm ile ek olarak bir ayar dosyası eklenmiştir. Varsayılan kurulum yeri C:\windows\program files\Tekir\jboss-4.2.3.GA\server\default\conf ‘dur.

7. Logo’ların değiştirilmesi

C:\windows\program files\Tekir\sablonlar\logo.gif ve
C:\windows\program files\Tekir\sablonlar\logo2.gif dosyalarını
aynı isim ve ölçülerdeki kendi firmanızın logoları ile değiştirmeniz yerlidir.

Not: Rapor şablonları da bu dizinde yer alır. iReport 3.0 ile düzenleme yapılabilir.

8. Firma unvanının değiştirilmesi

C:\windows\program files\Tekir\jboss-4.2.3.GA\server\default\conf\tekir.properties
dosyasını bir metin düzenleyici ile açın, (Ör. wordpad)
branding.title=Tekir Ticari Otomasyon
satırını kendi firmanızın unvanı ile değiştirip kaydedin.
Bu işlem sonrasında Jboss sunucusunun yeniden başlatılması gereklidir.

Not: Logo dosyalarının erişim yol tanımları da bu dosyada yer almaktadır. Farklı bir yere kurulum yapıldı ise bunların düzeltilmesi gereklidir.

Tekir hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.